uv=Elektronizace, digitalizace provozních dat v on-line systému
je nedílnou součástí efektivní živé dopravní cesty na železnici.

Představa, snaha zavést nekompromisní dodržování jízdních řádů nákladních vlaků pro převoz materiálů po železnici je nerealizovatelná bez negativního dopadu na zákazníky.
Dodržování jízdního řádu by pro železnici bylo ideálním řešením pro plánování, využití svých dopravních prostředků a živé dopravní cesty, uživatelé zákazníci by však hledali jiný alternativní způsob přepravy např. po silnici, kde kamionová přeprava se chová díky obrovské konkurenci naprosto flexibilně.
Těžko lze požadovat např. po těžařských společnostech, aby svou produkci přízpůsobili železničnímu jízdnímu řádu tak, aby v určitém čase a v požadovaném množství byl výrobek, produkce k dispozici. Proto pro udržení současných zákazníků a přilákání dalších a pro zdůraznění a využití všech výhod železniční přepravy vůči silniční, je nutné zavést v co nejkratší době okamžitý přenos veškerých informací týkajících se realizace železničního převozu materiálu a to již v době jejich vzniku přímo u zdroje na provozních pracovištích.
Tyto informace uchovávat a převádět do takové formy, aby byly k dispozici v čase vzniku jak provozním pracovištím, kterých se to bezprostředně týká, tak řídícímu centru, dispečerskému aparátu. Jen tak bez direktiv vůči zákazníkům lze operativně a efektivně řídit železnižní provoz, ekonomicky využívat dopravní prostředky i železničního kolejového svršku, tratí, kolejových rozvětvení, železničních stanic, tedy kompletní živé železniční dopravní cesty.
To je hlavním směrem a důvodem vývoje softwarové aplikace "Elektronický provozní plán železničních stanic."